Studijní materiály
EXTRA Kontakt

Ivan Olbracht: Žalář nejtemnější - rozbor díla

E-kniha (129 stran)

Téma:

Vnitřní boj člověka s vlastní vinou a svědomím


Motivy:

Vina, odpovědnost, sebepoznání, psychologický nátlak, morální dilema, společenské konvence


Časoprostor:

Praha

První polovina 20. století


Kompozice:

Chronologická

Kniha je rozdělena do 6 kapitol


Literární druh:

Epika


Literární žánr:

Psychologický román


Vypravěč:

Er – forma


Postavy:

Karel Zeman – Hlavní hrdina, který trpí pocitem viny za své činy v minulosti. Jeho vnitřní boj a touha po vykoupení tvoří hlavní osu příběhu.

Marie – Karlova žena, která zůstává oddaná a trpělivá navzdory jeho vnitřnímu zápasu. Je ztělesněním pochopení a podpory.

Jan – Karlův přítel, který ho podporuje v těžkých chvílích, ale také ho upozorňuje na jeho chyby. Jeho postava představuje hlas rozumu.

Doktor – Postava, která představuje Karlova lékaře a je zároveň symbolem společnosti, která se snaží analyzovat a léčit duševní utrpení hrdiny.


Vyprávěcí způsoby:

Popisný

Vyprávěcí

Úvahový


Typy promluv:

Dialogy

Monology

Nevlastní přímá řeč


Obsah:

Karel Zeman je úspěšný muž, který se na první pohled zdá být spokojený se svým životem. Avšak v jeho nitru se skrývá hluboký pocit viny za čin, který spáchal v mládí. Tento čin se stal stínem, který ho neustále pronásleduje, a způsobuje, že Karel ztrácí radost ze života.

Postupně se v příběhu odkrývá, že tento čin byl spojen s jeho kariérou, kdy v touze po úspěchu přistoupil na nemorální praktiky. Jeho pocity viny ho vedou k častým úvahám o smyslu života, o spravedlnosti a o tom, zda je možné uniknout vlastnímu svědomí.

Karel se snaží najít útěchu v rodinném životě, ale ani jeho žena Marie nedokáže rozptýlit temné myšlenky, které ho trápí. Jeho stav se postupně zhoršuje, což vede k tomu, že vyhledá pomoc lékaře. Doktor se pokouší pomoci Karlovi prostřednictvím psychoanalýzy, ale ani to nepřináší očekávaný výsledek.

Vrchol příběhu nastává, když Karel musí čelit následkům svého činu a rozhodnout se, zda se přiznat ke své vině nebo pokračovat v životě s tímto břemenem. Tento vnitřní boj ho dovede až na pokraj zoufalství, kde si uvědomuje, že jediným východiskem je přiznat svou chybu a pokusit se nalézt odpuštění, i když to může znamenat ztrátu všeho, co dosud vybudoval.


Jazykové prostředky:

Spisovný jazyk

Dialogy mezi postavami

Vnitřní monology hlavního hrdiny


Tropy a figury:

Přirovnání – Karel se cítí jako vězeň vlastního svědomí

Metafora – Žalář nejtemnější jako symbol viny

Personifikace – Svědomí jako neustále přítomný a trýznivý hlas

Symbolika – Žalář představuje vnitřní vězení hrdiny


Kontext autorovy tvorby:

Ivan Olbracht, vlastním jménem Kamil Zeman, se narodil 6. ledna 1882 v Semilech a zemřel 30. prosince 1952 v Praze. Byl český spisovatel, novinář a politik, významná postava české literatury 20. století. Vystudoval práva, ale věnoval se především literatuře a publicistice.

Olbracht je znám především pro své psychologické a sociální romány, které často reflektují problematiku lidské existence, viny a trestu. Byl členem avantgardní skupiny Devětsil a spolupracoval s levicově orientovanými periodiky.

Mezi jeho další významná díla patří například Nikola Šuhaj loupežník, Golet v údolí nebo O zlých samotářích. Olbrachtova tvorba je charakteristická hlubokým psychologickým rozborem postav a jejich vnitřních konfliktů. Jeho díla jsou často zasazena do drsných sociálních podmínek, které formují osudy jeho hrdinů.

Kromě literární tvorby se Olbracht věnoval také politické činnosti, byl členem Komunistické strany Československa a v období druhé světové války se podílel na ilegální činnosti proti nacistické okupaci. Jeho díla dodnes patří k základním kamenům české literatury a jsou často interpretována jako kritika společenských poměrů své doby.


Literární / obecně kulturní kontext:

Modernismus

První polovina 20. století

Reflexe společenských a politických změn

Důraz na psychologii postav

Sociální otázky a problémy doby


Další rozbory:

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců

Jan Neruda: Povídky malostranské

Karel Čapek: R.U.R.

Romain Rolland: Petr a Lucie

William Shakespeare: Hamlet, kralevic dánský