Studijní materiály Český jazyk Fyzika> Python Matematika IVT
EXTRA Kontakt

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců - rozbor díla

Audio (9:43:18) | E-kniha (119 stran)

Téma:

Boj dobra se zlem v kouzelnickém světě


Motivy:

Kouzla, rodina, přátelství, nový život, odvaha, sláva, moc, vztah mudlů a kouzelníků


Časoprostor:

Kvikálkov, Zobí ulice 4, Londýn, Bradavice, Příčná ulice

90. léta 20. století


Kompozice:

Chronologická s retrospektivními prvky


Literární druh a žánr:

Epika, dobrodružný román


Vypravěč:

Er-forma


Postavy:

Harry Potter – 11 let, sirotek, má na obličeji jizvu, podobá se otci, oči má po matce, odvážný, má dobré úmysly

Ron Weasley – 11 let, pochází z čisté kouzelnické rodiny, zrzavé vlasy, má 5 bratrů a 1 sestru, kamarád Harryho, vyniká v šachách

Hermiona Grangerová – 11 let, pochází z mudlovské rodiny, chytrá, inteligentní, dokáže zachovat chladnou hlavu, kamarádka Harryho

Severus Snape – profesor v Bradavicích, učitel lektvarů, přísný, zaujatý

Quirinus Quirell – profesor v Bradavicích, koktá, stydlivý, skrývá v sobě Voldemorta

Albus Brumbál – ředitel Bradavic, moudrý, chytrý, zkušený

Minerva McGonagallová – profesorka v Bradavicích, učitelka přeměňování

Rubeus Hagrid – učitel kouzelných tvorů, citlivý, miluje zvířata

Lord Voldemort – pán zla, zlý, bezohledný, nedokáže cítit lásku, zabil Harryho rodiče


Obsah:

Jednoho dne pan Dursley pozoruje při cestě do práce zvláštní události. Toho večera se Albus Brumbál, ředitel Bradavic, setká před domem Dursleyových s profesorkou McGonagallovou a s individuem jménem Hagrid. Brumbál informuje McGonagallovou, že osoba jménem Voldemort zavraždila manžele Potterovy a neúspěšně se pokusila zabít jejich malého syna Harryho. Brumbál nechá Harryho na prahu domu Dursleyových se vzkazem, v němž vysvětluje situaci.

O deset let později začnou Harrymu přicházet záhadné dopisy, což vyvolává obavy u pana Dursleyho, který se snaží Harrymu zabránit, aby je viděl. Dopisy si však i nadále nacházejí cestu do domu všemi možnými způsoby. Nakonec v předvečer Harryho jedenáctých narozenin Dursleyovi uprchnou do odlehlé chatrče na vzdáleném ostrově. O půlnoci je vyděsí hlasité bouchání na dveře a dovnitř vstoupí Hagrid. Hagrid Harrymu předá dopis s informací o nástupu do Bradavic a prozradí, že Dursleyovi celé ty roky tajili Harryho kouzelnické schopnosti.

Následujícího dne Hagrid doprovází Harryho do Londýna, aby mu nakoupil školní potřeby. Harry si koupí knihy, přísady do lektvarů a kouzelnou hůlku, která je obdobou Voldemortovy.

O měsíc později se Harry vydává na nádraží a nastupuje do Bradavického expresu na nástupišti devět a tři čtvrtě. Během cesty se spřátelí se spolužáky z prvního ročníku Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou.

Později Malfoy vyzve Harryho na půlnoční čarodějnický souboj, ale na určené místo se nedostaví, což Harrymu málem způsobí potíže. Při pokusu o úkryt Harry náhodou narazí na divokého tříhlavého psa, který hlídá padací dveře v zakázané chodbě ve třetím patře.

O halloweenské noci je v prostorách budovy objeven troll. Všichni studenti jsou okamžitě odvedeni zpět do svých kolejí. Harry a Ron, plní starostí o Hermionu, která o přítomnosti trolla neví, se ji tajně vydají hledat. Nevědomky uvězní trolla na dívčích záchodech spolu s Hermionou. Společně se jim podaří trolla porazit. Hermiona si obětavě vymyslí lež, aby Harryho a Rona uchránila před trestem.

Když se blíží Vánoce, dostane Harry jako dárek neviditelný plášť svého zesnulého otce. Využívá jeho schopností a vydává se na noční průzkum po celé škole, aniž by byl spatřen. Během jedné z těchto procházek narazí na Zrcadlo z Erisedu. Zrcadlo má schopnost odrážet nejhlubší touhy těch, kdo se do něj dívají. Když se Harry do zrcadla podívá, je svědkem přítomnosti svých zesnulých rodičů.

Po vánočních prázdninách Harry, Ron a Hermiona zjistí, že tříhlavý hlídací pes střeží Kámen mudrců, nástroj, který dokáže svému majiteli poskytnout nesmrtelnost a bohatství. Navíc se dozvědí, že kámen patří Nicolasi Flamelovi, Brumbálovu dávnému společníkovi.

O několik týdnů později Hagrid zvítězí v pokeru a jako cenu získá dračí vejce. Držení draků je však přísně zakázáno, a tak Harry, Ron a Hermiona vyhledají pomoc Ronova staršího bratra, který se v dracích vyzná. Společně se domluví, že se draka zbaví, ale jsou chyceni. Harryho, Rona a Hermionu čeká trest. Musí doprovázet Hagrida do začarovaného lesa, aby odhalili totožnost vraha jednorožců. Při průzkumu lesa se Harry setká se záhadnou postavou, která pije krev jednorožce. Postava se pokusí Harrymu ublížit, ale zachrání ho přátelský kentaur, který odhalí, že útočníkem není nikdo jiný než Voldemort. Harrymu dojde, že Voldemort je tím, kdo se pokouší ukrást Kámen mudrců.

Harry si uvědomí naléhavost situace a rozhodne se, že musí kámen najít dříve než Voldemort. Harry, Ron a Hermiona se vydávají do zakázané chodby ve třetím patře. Přestože čelí různým výzvám, vytrvají a dostanou se k cíli. Nakonec se Harry ocitne tváří v tvář Quirrellovi, který prohlásí, že Harry musí zemřít. Quirrell si je vědom Harryho touhy vlastnit kámen, postaví ho před Zrcadlo Erisedu a nutí ho, aby řekl, co vidí. Harry se zahlédne, jak drží kámen v kapse, a skutečně ho tam cítí. Podvede však Quirrella tvrzením, že vidí něco jiného. Hlas odhalí Harryho lež a vyžádá si s ním soukromý rozhovor. Quirrell si sundá turban a odhalí Voldemortovu tvář. Voldemort, který ovládl Quirrellovo tělo, mu přikáže, aby Harryho zabil, ale Quirrell se při dotyku s chlapcem popálí, čímž se mu Harrymu podaří Quirrella porazit a zabrání Voldemortovi návratu.

Aby nemohl být kámen nikdy využit ve prospěch zla, rozhodne Brumbál o jeho zničení.


Vyprávěcí způsoby:

Vyprávěcí

Popisný


Typy promluv:

Přímá řeč

Dialogy

Monology


Jazykové prostředky:

Spisovný jazyk (kromě Hagrida)

Kouzelnické termíny, zaklínadla (famfrpál, Wingardium Leviosa)

Metafory

Přirovnání

Dlouhé popisy


Tropy a figury:

Řečnické otázky

Metafory

Přirovnání


J. K. Rowlingová (1965):

Britská spisovatelka

Pobyt ve Francii a Portugalsku

Na střední škole byla známá vyprávěním různých příběhů

Ovlivněna smrtí své matky

Do vydání Harryho Pottera velká finanční nouze

Další díla: Famfrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najít, Bajky barda Beedleho, Prázdné místo, Volání kukačky


Moderní literatura:

Stephen King (Misery, Zelená míle)

Helen Fieldingová (Deník Bridget Jonesové)

George R. R. Martin (Hra o trůny)


Další rozbory:

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Božena Němcová: Babička

Jan Neruda: Povídky malostranské

Karel Čapek: R.U.R.

Romain Rolland: Petr a Lucie

William Shakespeare: Hamlet, kralevic dánský