Studijní materiály
EXTRA Kontakt

William Shakespeare: Romeo a Julie - rozbor díla

Divadlo (1:57:11) | Audio (2:17:37) | E-kniha (161 stran)

Téma:

Tragický osud dvou mladých milenců


Motivy:

Láska

Nenávist, osud, smrt, konflikt mezi rodinami


Časoprostor:

16. století

Verona, Itálie

Město Mantova


Kompozice:

Chronologická

Pět dějství

Předehra ve formě sonetu


Literární druh:

Drama


Literární žánr:

Tragédie



Postavy:

Romeo Montague – Mladý muž, člen rodu Monteků, romantický, impulzivní a oddaný své lásce k Julii. Je odhodlaný přemoci všechny překážky, které stojí mezi ním a jeho milovanou, avšak jeho nešťastná láska ho nakonec vede k tragickému konci.

Julie Capuletová – Dcera Kapuletů, dívka s čistou duší a silnou vůlí, která se zamiluje do Romea. I přes její mladý věk prokazuje neobyčejnou odvahu, když se vzpírá vůli své rodiny a rozhodne se pro život s Romeem. Nakonec raději zvolí smrt než život bez něj.

Tybalt – Synovec paní Kapuletové, pyšný a hrdý, nenávidí Monteků a jejich přívržence. Je vznětlivý a rychle sáhne po zbrani, což vede ke konfliktu s Romeem a jeho přáteli, a nakonec ke své vlastní smrti v souboji s Romeem.

Mercutio – Příbuzný knížete a přítel Romea, vtipný, duchaplný a někdy cynický. Jeho láska k humoru a výsměchu ho však přivádí do konfliktu s Tybaltem, což ho nakonec stojí život, když je smrtelně zraněn v souboji.

Benvolio – Bratranec Romea, mírumilovný a vždy se snaží urovnat konflikty mezi znepřátelenými stranami. Je věrný přítel a ochránce Romea, který se snaží všemožně pomoci svému příteli v těžkých chvílích.

Pan Kapulet – Otec Julie, hlava rodu Kapuletů, tvrdý a neústupný muž, který touží po co nejlepším sňatku pro svou dceru. Jeho přání, aby se Julie provdala za Parise, přispívá k tragickému konci.

Paní Kapuletová – Matka Julie, chladná a formální, ale s upřímnou touhou po štěstí své dcery. Je však pod silným vlivem svého manžela a nedokáže se postavit proti jeho vůli, i když si uvědomuje, že sňatek s Parisem není pro Julii správným řešením.

Paris – Urozený mladík, který si přeje získat Julii za manželku. Jeho postava představuje tlak společnosti a rodiny na Julii, aby se vdala podle jejich přání. I když ho Julie odmítá, Paris je přesvědčen, že její ruka mu náleží.

Lékárník – Chudý lékárník z Mantovy, který Romeovi prodá jed, přestože je to proti zákonu. Jeho postava zdůrazňuje motiv osudu a nevyhnutelnosti, kdy jeho chamtivost a zoufalství přispívají k tragickému závěru.

Chůva – Věrná služebná a vychovatelka Julie, která ji má upřímně ráda a snaží se ji chránit. I když podporuje lásku mezi Romeem a Julií, její pragmatičnost a obavy z následků nakonec přispívají ke špatným rozhodnutím.


Typy promluv:

Dialogy

Monology

Předehra (prolog) ve formě sonetu


Obsah:

Příběh začíná v italské Veroně, kde žijí dvě znepřátelené rodiny, Monteci a Kapuleti. Romeo, mladý člen rodu Monteků, se nešťastně zamiluje do Rosaliny, která jeho lásku neopětuje. Během maškarního plesu v domě Kapuletů, kam se Romeo vkrade se svými přáteli, potká Julii, dceru Kapuletů. Oba se do sebe zamilují na první pohled, aniž by si uvědomili, že patří ke znepřáteleným rodům. Po plesu se Romeo vplíží do zahrady Kapuletů a pod Juliiným balkonem jí vyznává lásku. Oba se rozhodnou navzdory svým rodinám vzít.

Následujícího dne se tajně vezmou v celek Františkánského kláštera, kde jim kněz Vavřinec nabídne pomoc s nadějí, že jejich sňatek ukončí spor mezi rodinami. Nicméně, Tybalt, Juliin bratranec, vyzve Romea na souboj, protože ho považuje za drzého vetřelce, který se opovážil navštívit jejich rodinný ples. Romeo souboj odmítne, protože nechce bojovat s někým, kdo je nyní jeho příbuzný. Mercutio, Romeův přítel, však Tybalta provokuje a nakonec s ním bojuje. Mercutio je smrtelně zraněn, což přiměje Romea k tomu, aby Tybalta zabil v odvetě.

Za tento čin je Romeo vyhoštěn z Verony a uchýlí se do Mantovy. Julie je zdrcena a zároveň se dozvídá, že její otec plánuje její svatbu s Paridem. Ve snaze vyhnout se tomuto sňatku se obrací na kněze Vavřince, který jí dá lektvar, jenž ji uvede do stavu podobného smrti. Julie souhlasí s plánem, vypije lektvar a je považována za mrtvou. Její tělo je položeno do rodinné hrobky. Kněz Vavřinec plánuje informovat Romea o tomto plánu dopisem, který mu má doručit posel.

Avšak Romeo se o dopisu nikdy nedozví, protože posel je zadržen a zpráva se k němu nedostane. Místo toho se Romeo doslechne, že Julie zemřela, a zoufalý se vrací do Verony. Na hřbitově se setká s Paridem, který truchlí nad Julií. Dojde k souboji a Paris je Romeem zabit. Poté Romeo vstoupí do hrobky a když uvidí Julii, která vypadá jako mrtvá, vypije jed, který si přivezl s sebou, a zemře po jejím boku.

Krátce po Romeově smrti se Julie probudí a když zjistí, co se stalo, vezme Romeovu dýku a probodne se, aby mohla zemřít vedle něj. Jejich smrt nakonec přiměje oba rody, Monteků a Kapuletů, aby urovnaly své dlouhotrvající nepřátelství.


Jazykové prostředky:

Veršovaná forma

Archaismy – slova jako thy, thou

Symbolika – například jed a dýka symbolizují smrt a zoufalství

Dialogy plné emocí a napětí


Tropy a figury:

Metafora – například oheň lásky

Personifikace – například láska vládne

Ironie – situace, kdy se postavy snaží zabránit tragédii, ale jejich činy ji paradoxně způsobí

Antiteze – například protiklad lásky a nenávisti


Kontext autorovy tvorby:

William Shakespeare se narodil 23. dubna 1564 ve Stratfordu nad Avonou a zemřel tamtéž 23. dubna 1616. Byl anglickým dramatikem a básníkem, jehož díla jsou dodnes ceněna pro jejich univerzálnost a hluboké pochopení lidské povahy. Jeho tvorba zahrnuje komedie, tragédie i historické hry, a proslul zejména díky dílům jako Hamlet, Othello, Macbeth a Sen noci svatojánské. Během svého života napsal celkem 39 her, 154 sonetů a několik epických básní. Je považován za jednoho z největších dramatiků všech dob a jeho díla byla přeložena do všech hlavních jazyků světa.

Shakespeare psal svá díla v době, kdy anglická renesance dosáhla svého vrcholu, a jeho hry často reflektují dobové myšlenky, otázky moci, lásky a morálky. Zajímavostí je, že mnoho jeho her bylo adaptováno do moderních verzí a filmů, což svědčí o jejich nadčasovosti a univerzální přitažlivosti. Mezi další významná díla patří například Král Lear, Bouře a Antonius a Kleopatra. Shakespeare měl hluboký vliv na vývoj divadla a literatury a jeho díla jsou dodnes studována, inscenována a interpretována na celém světě.


Literární / obecně kulturní kontext:

Renesance

Období rozkvětu umění, vědy a literatury

Návrat k antickým ideálům a hodnotám

Humanismus – důraz na lidský rozum, svobodu a individualitu

Politická nestabilita a konflikty, které často nacházejí odraz v uměleckých dílech


Další rozbory:

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců

Jan Neruda: Povídky malostranské

Karel Čapek: R.U.R.

Romain Rolland: Petr a Lucie

William Shakespeare: Hamlet, kralevic dánský