Studijní materiály
EXTRA Kontakt

Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále - rozbor díla

Divadlo (1:38:55) | E-kniha (188 stran)

Téma:

Osud jednotlivce a jeho vztah k moci a penězům


Motivy:

Sociálního vzestup a pád, peníze a jejich moc, nenaplněné sny a touha po uznání


Časoprostor:

V Československu a v Německu v období první poloviny 20. století

Hospody, hotely a reprezentativní místa bohatých měst

Před druhou světovou válkou po období po jejím skončení


Kompozice:

Kniha je rozdělena do čtyř částí:

1. Část o mládí hlavního hrdiny a jeho práci v hospodě

2. Část o jeho vzestupu, podnikání a manipulacích

3. Část o jeho pádu, ztrátě a hledání nového začátku

4. Část o závěrečném smíření a reflexi


Literární druh:

Epika


Literární žánr:

Román


Postavy:

Jana Dítě - Hlavní postava, která začíná jako mladý číšník, ale postupně se dostává mezi elitu. Je ambiciózní, vychytralý a ziskuchtivý. Jeho příběh je plný vzestupů a pádů.

Paní Dítěová - Jana manželka, která ho podporuje v jeho ambicích. Je sympatická, ale i ona je ovlivněna jeho neúspěchy a postupem času se stává frustrovanou.

Pan Karel - Zákazník a později známý obchodník. Je reprezentantem mocných a bohatých, se kterými se Jan Dítě stýká a získává od nich vliv.

Bohumil - Další číšník, který pracuje s Janem. Má své vlastní ambice a je někdy rivalem Jana Dítě.

Petr - Janův přítel z dob mládí, který později hraje důležitou roli v jeho životě. Je morálně čestný a často poskytuje Janovi cenné rady.


Obsah:

Hlavní postava, Jan Dítě, začíná jako mladý číšník v malém městě. Jeho sen je stát se bohatým a úspěšným mužem. Začíná tím, že se snaží získat co nejvíce peněz a vlivu prostřednictvím své práce v hospodě, kde se setkává s mnoha významnými osobnostmi.

V první části příběhu se Jan seznamuje s bohatými hosty a začíná si vytvářet kontakty, které mu pomohou v jeho kariéře. Využívá každou příležitost, aby se dostal blíže k moci a penězům. Jeho ambice a snaha o úspěch ho vedou k různým manipulacím a podvodům, které nakonec vedou k jeho vzestupu.

V druhé části příběhu dosahuje Jan svého vrcholu. Stává se majitelem několika hotelů a hospod, a jeho vliv roste. Jeho ambice ho však vedou k nebezpečným rozhodnutím, která ovlivní jeho osobní život i podnikání. Jeho vztahy se začínají komplikovat a jeho neetické chování se začíná projevovat v jeho životě.

Třetí část příběhu popisuje Janův pád. Jeho neetické chování a neschopnost zachovat si morální kompas vedou k jeho ztrátě všeho, co si vybudoval. Je nucen čelit důsledkům svých činů a hledat způsob, jak začít znovu. Jeho život se stává chaotickým a on sám se stává zoufalým.

V poslední části příběhu se Jan pokouší smířit se se svým minulým životem a najít nový smysl svého života. Reflektuje své chyby a ztráty a snaží se pochopit, co skutečně znamená být šťastný. Jeho příběh končí zamyšlením nad tím, jak moc je materiální úspěch důležitý v porovnání s lidským štěstím.


Jazykové prostředky:

Symbolika - Například použití peněz jako symbolu moci a morálního úpadku

Ironie - Často použitá k vyjádření kontrastu mezi tím, co postavy říkají, a tím, co ve skutečnosti dělají

Obraznost - Vytváření živých a detailních obrazů prostředí a postav

Paradoxy - Například situace, kdy postavy usilují o něco, co je nakonec zničí


Tropy a figury:

Metafora - Například přirovnání života k divoké jízdě, která nikdy nekončí

Personifikace - Oživení věcí a abstraktních pojmů, například zobrazení peněz jako mocné bytosti, která manipuluje s osudy lidí

Hyperbola


Kontext autorovy tvorby:

Bohumil Hrabal se narodil 28. března 1914 a zemřel 3. února 1997. Byl významným českým spisovatelem, který proslul svým osobitým stylem a ironickým pohledem na svět. Jeho tvorba se často zabývá tématy jako osud, společenské změny a lidské slabosti.

Hrabalův styl se vyznačuje jedinečnou narativní technikou, která kombinuje humorné a tragické prvky. Je známý pro svůj poetický jazyk a schopnost vytvářet živé a komplexní postavy. Jeho díla často zkoumají lidskou existenci v kontextu historických a sociálních změn.

Mezi jeho další významná díla patří Svatby v domě, Pábitelé a Krásné zelené oči. Jeho práce reflektuje českou kulturu a společnost v různých obdobích a jeho knihy jsou ceněny pro svou hloubku a autentičnost.

Hrabal je často považován za jednoho z největších českých spisovatelů 20. století. Jeho díla ovlivnily mnoho dalších autorů a jeho schopnost kombinovat humor s vážnými tématy mu zajistila trvalé místo v české literatuře.

Jeho práce je charakterizována unikátním stylem, který spojuje osobní příběhy s širšími společenskými a historickými kontexty.


Literární / obecně kulturní kontext:

Dílo Obsluhoval jsem anglického krále spadá do období po druhé světové válce, kdy se Československo nacházelo v období politických a společenských změn.

Literární kontext je spojen s českou moderní literaturou, která reflektuje transformace společnosti a osobní krize jednotlivců.

Toto období je charakterizováno i vlivem socialistického realismu, i když Hrabal se od tohoto stylu často odchyluje.

Literární styl této doby zahrnuje prvky ironie, satiry a subjektivního vyjádření, které Hrabal v díle využívá.

Dílo je také ovlivněno českým poválečným realismem a existencialismem, které se zaměřují na lidskou existenci a smysl života.


Další rozbory:

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců

Jan Neruda: Povídky malostranské

Karel Čapek: R.U.R.

Romain Rolland: Petr a Lucie

William Shakespeare: Hamlet, kralevic dánský