Studijní materiály
EXTRA Kontakt

Karel Jaromír Erben: Kytice - rozbor díla

Audio (2:11:31) | E-kniha (108 stran)

Téma:

Tragické osudy lidí a nadpřirozené síly


Motivy:

Láska a ztráta, vina a trest, nadpřirozené bytosti, rodinné vztahy, smrt, přírodní živly


Časoprostor:

Čas: 19. století, neurčené historické období

Prostor: venkovské prostředí, české vesnice, příroda


Kompozice:

Kniha je rozdělena do 13 balad

Každá balada je samostatným příběhem s vlastním dějem a postavami

Kronikářská retrospektiva se střídá s přímým vyprávěním


Literární druh:

Lyricko-epika


Literární žánr:

Lyricko-epická balada


Vypravěč:

Er-forma


Postavy:

Polednice – Nadpřirozená bytost, která se objevuje ve stejnojmenné baladě. Představuje ztělesnění strachu a hrozby pro neuposlechnutí mateřských příkazů.

Vodník – Nadpřirozená bytost z balady Vodník. Žije v rybníku a unáší lidské duše. Tragický příběh jeho lásky a následného konfliktu s lidským světem končí smrtí jeho i jeho milované.

Matka – Postava z několika balad, představuje typickou roli starostlivé matky, která bojuje za své děti, ale je často bezmocná vůči osudu.

Dívka – V různých baladách představuje nevinnou a bezmocnou ženu, která čelí osudu a nadpřirozeným silám. Její osud bývá často tragický, například ve Svatební košili.

Záhoř – Postava z balady Záhořovo lože, hrůzostrašný muž, který činí pokání za své hříchy poté, co se setkává s nadpřirozenými silami.

Kněz – V několika baladách zastupuje církevní autoritu a morálního arbitra, přináší duchovní útěchu nebo varování před hříchem.


Vyprávěcí způsoby:

Popisný

Vyprávěcí

Úvahový


Typy promluv:

Monology

Dialogy


Obsah:

1. Kytice

Matka zemře a zanechá po sobě sirotky. Ti nad její hrob zasadí květiny, které z ní vyrůstají jako symbol matčiny lásky a ochrany i po její smrti. Balada vyjadřuje smutek, ale také naději, že mrtví stále bdí nad svými blízkými.

2. Poklad

Na Velký pátek se otvírají hory, které ukrývají poklad. Matka, která tam nalezne zlato, zapomene v jeskyni své dítě. Když si uvědomí svůj hřích a pokusí se pro dítě vrátit, je už pozdě – hora se zavřela a dítě zůstalo uvězněné uvnitř. Každý rok se pak pokouší horu znovu otevřít, ale až po sedmi letech se jí podaří dítě osvobodit, ovšem za cenu ztráty pokladu.

3. Svatební košile

Dívka se modlí za návrat svého milého, který však zemřel. Jeho duch přichází a vezme ji s sebou na cestu. Dívka postupně zjišťuje, že její milý je mrtvý a pokusí se ji pohřbít v hrobě. Na poslední chvíli se dívka zachrání díky modlitbě k Panně Marii.

4. Polednice

Matka v hněvu zavolá na své neposlušné dítě polednici. Ta se skutečně objeví a matka v panice začne dítě chránit. V zoufalství však dítě nechtěně udusí v náručí, když se pokouší polednici odehnat.

5. Zlatý kolovrat

Mladá dívka, Dornička, je zavražděna svou zlou nevlastní matkou a její nevlastní sestrou, které se ji pokusí nahradit u krále. Vraždu však odhalí kouzelný kolovrat, který začne zpívat o pravdě, když ho král koupí. Zločin je odhalen a zlé ženy jsou potrestány.

6. Štědrý den

Dvě dívky, Marie a Hana, jdou na Štědrý večer k jezeru, aby zjistily svůj osud. Marie uvidí svatbu a Hana smrt. Později se jejich vize naplní – Marie se vdá a Hana umírá.

7. Holoubek

Mladá vdova se brzy po smrti svého manžela znovu provdá. Na jeho hrobě se objeví holoubek, který stále naříká, dokud se vdova neuzná svou vinu a nepřizná, že její první manžel nezemřel přirozenou smrtí, ale byl jí otráven. Vina ji dožene k zoufalství a nakonec i k smrti.

8. Záhořovo lože

Záhoř, zlý muž, je pro své hříchy odsouzen hlídat lože v pekle. Když se setká s poutníkem, který hledá spasení, Záhoř se rozhodne kát se a po letech pokání je jeho duše vykoupena.

9. Vodník

Dívka je unesena vodníkem do jeho vodního království, kde s ním má dítě. Po čase začne toužit po návratu na zem. Vodník ji pustí pod podmínkou, že se vrátí. Když však dívka poruší dohodu a zůstane u své matky, vodník ji proklíná a zabije jejich dítě.

10. Vrba

Muž zjistí, že jeho žena v noci mizí a po jeho příchodu se vrací. Žena mu prozradí, že její duše se v noci vtěluje do vrby. Když muž vrbu porazí, jeho žena umírá. Přesto zůstává jejich láska silná i po její smrti.

11. Lilie

Mladá dívka zemře a na jejím hrobě vyrůstá lilie, která je ztělesněním její čisté duše. Kněz, který lilii chrání, se však do ní zamiluje. Když ji nakonec vyrve ze země, lilie (a tím i dívčina duše) umírá.

12. Dceřina kletba

Mladá dívka, která zabije své nechtěné dítě, proklíná svou matku, která ji k tomu donutila. Dívka je odsouzena k smrti, ale kletba dopadá na obě ženy – matku, která přežívá se strašným vědomím svého činu, a dívku, která čelí smrti.

13. Věštkyně

Starší žena předpovídá temnou budoucnost svého národa. Její vize jsou plné utrpení, válek a bolesti, ačkoliv lidé nechtějí její varování slyšet. Balada končí bez naděje, přináší pouze varování o osudu, který čeká český národ.


Jazykové prostředky:

Archaismy – staré formy slov (například "kostel" ve významu "kostelík")

Nářečí – použití nářečních výrazů, které přidávají baladám autentičnost

Bohatá metaforika – vodník jako ztělesnění smrti a neznámého

Symbolika – kytice jako symbol vzpomínek na mrtvé


Tropy a figury:

Metafory – například "černé moře" ve významu smrti

Personifikace – například smrt a osud jako činné síly

Epizeuxis – opakování slov pro zdůraznění ("Ty lesy, ty lesy!")

Epifora – opakování slova na konci veršů ("...v jezeře.")


Kontext autorovy tvorby:

Karel Jaromír Erben se narodil 7. listopadu 1811 a zemřel 21. listopadu 1870. Byl významným českým básníkem, historikem a sběratelem lidové slovesnosti. Erben byl silně ovlivněn českým romantismem a jeho dílo je často spojováno s tímto literárním směrem.

Erbenovo nejznámější dílo je právě Kytice, která je souborem balad čerpajících z lidové tradice a mýtů. Erben se snažil zachytit lidové příběhy a mýty v poetické podobě, což se mu podařilo s velkým úspěchem. Jeho práce jako archiváře mu umožnila přístup k mnoha historickým dokumentům a pramenům, což se odráží v jeho díle.

Kromě Kytice se věnoval sběru a vydávání lidových písní a pohádek, což bylo v té době velmi ceněné. Erben spolupracoval s dalšími významnými českými autory, jako byl například František Palacký. Jeho další významná díla zahrnují Prostonárodní české písně a říkadla a Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních.

Erbenovo dílo je často srovnáváno s dílem Boženy Němcové, která se také zabývala lidovou slovesností, ale na rozdíl od ní Erben více kladl důraz na temné a osudové prvky příběhů. Erbenova Kytice je považována za klenot české literatury a dodnes je součástí povinné školní četby.


Literární / obecně kulturní kontext:

Dílo Kytice spadá do období českého romantismu, který kladl důraz na lidovou slovesnost, národní identitu a hluboké emocionální prožitky.

Romantismus byl obdobím, kdy se autoři obraceli k přírodě, minulosti a lidovým tradicím jako zdroji inspirace.

V literatuře romantismu se často objevují nadpřirozené bytosti a síly, které zasahují do osudů hrdinů, což je typické i pro Erbenovu Kytici.

Toto období bylo také poznamenáno snahou o obnovu a posílení národního vědomí, což se odráží v sběratelské činnosti Erbena a dalších.

Erbenovo dílo mělo vliv na další generace autorů, kteří se inspirovali jeho způsobem zpracování lidových motivů a mýtů.


Další rozbory:

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců

Jan Neruda: Povídky malostranské

Karel Čapek: R.U.R.

Romain Rolland: Petr a Lucie

William Shakespeare: Hamlet, kralevic dánský