Studijní materiály
EXTRA Kontakt

Oscar Wilde: Jak je důležité míti Filipa - rozbor díla

Film (1:14:41) | Divadlo (1:27:46) | E-kniha (116 stran)

Téma:

Kritika společenských konvencí


Motivy:

Manželství, identita, společenské postavení, láska, lež


Časoprostor:

Anglie, konec 19. století

Londýn

Venkovské sídlo v Hertfordshire


Kompozice:

Lineární chronologie


Literární druh:

Drama


Literární žánr:

Komedie


Postavy:

Jack Worthing – Mladý muž, který vede dvojí život. V Londýně vystupuje jako Filip (v originále Ernest), aby se mohl oddávat svým dobrodružstvím, zatímco na venkově je známý jako Jack, strážce mladé Cecily. Jeho největší starostí je udržet své tajemství a získat ruku Gwendolen, kterou miluje.

Algernon Moncrieff – Přítel Jacka a bratr Gwendolen. Stejně jako Jack vede dvojí život, kdy si vymyslel nemocného přítele Bumburyho, aby se mohl vyhýbat společenským povinnostem. Je okouzlující, vtipný a trochu cynický. Po setkání s Cecily se do ní zamiluje.

Gwendolen Fairfaxová – Dcera Lady Bracknellové, která se zamiluje do Jacka, ovšem věří, že se jmenuje Filip. Má silnou vůli a touží po romantice, je ale také ovlivněna společenskými normami a představami o tom, co je vhodné.

Cecily Cardewová – Mladá dívka, která je Jackovou chráněnkou. Cecily je romantická a naivní, snadno podléhá kouzlu „Filipa,“ tedy Algernona, když ho poprvé potká. Ráda si idealizuje lidi a situace.

Lady Bracknellová – Matka Gwendolen, přísná a autoritativní žena, která klade velký důraz na společenské postavení a konvence. Její názory a postoje představují viktoriánskou společnost a její rigidní pravidla.

Miss Prismová – Cecilyina guvernantka, která má v minulosti tajemství spojené s Jackovým původem. Je přísná a dbá na výchovu, ale v průběhu hry se ukáže její lidská stránka, zvláště v jejím vztahu k doktoru Chasublovi.

Doktor Chasuble – Venkovský farář, který má zájem o Miss Prismovou. Jeho postava přináší do hry komický prvek, ale také ztělesňuje pokrytectví viktoriánské společnosti.


Typy promluv:

Dialogy

Monology

Scénické poznámky


Obsah:

Děj začíná v bytě Algernona Moncrieffa v Londýně, kde Algernon přemýšlí o svém příteli Jacku Worthingovi, který ho navštíví. Jack je zamilovaný do Gwendolen, dcery Lady Bracknellové, a chce ji požádat o ruku. Ovšem Jack má tajemství: vede dvojí život, v Londýně vystupuje pod jménem Filip, zatímco na venkově, kde je opatrovníkem své chráněnky Cecily, je známý jako Jack. Algernon, který také vede dvojí život díky vymyšlenému příteli Bumburymu, odhalí Jackovo tajemství, když najde jeho cigaretovou krabičku s nápisem od Cecily.

Jack se přiznává k tomu, že používá jméno Filip, aby unikl ze svého venkovského života, a Algernon projevuje zájem navštívit Cecily na venkově. Mezitím Jack žádá Gwendolen o ruku, ta souhlasí, protože je fascinována jménem Filip, které považuje za ideální pro svého budoucího manžela. Jejich rozhovor přeruší Lady Bracknellová, která Jackovi sdělí, že jeho žádost nepřijímá, dokud nebude vědět více o jeho původu. Když zjistí, že Jack byl jako dítě nalezen v tašce na nádraží, kategoricky odmítá svatbu.

Algernon se vydává na venkov, kde se setkává s Cecily, která už má o „Filipovi“ romantické představy. Když se potkají, Algernon se jí představí jako Filip a Cecily je okouzlená. Jack, který se vrací na venkov a plánuje oznámit smrt „Filipa“ kvůli tomu, že chce skončit se svým dvojím životem, je překvapen, když najde Algernona na svém venkovském sídle. Algernon se mezitím do Cecily zamiluje a plánuje ji požádat o ruku.

Vše se zamotá, když Gwendolen přijede na venkov a setká se s Cecily. Obě ženy si uvědomí, že jsou zasnoubeny s mužem jménem Filip. Dojde ke konfrontaci mezi Jackem a Algernonem, kde jsou oběma ženám odhalena jejich tajemství. Na scénu opět vstoupí Lady Bracknellová, která se snaží zabránit jakýmkoliv dalším sňatkům, dokud není vyřešena otázka Jackova původu.

Nakonec se ukáže, že Jack je synem Lady Bracknellové, který byl jako dítě ztracen. Tím se jeho společenský status náhle zvyšuje a všechny překážky ke svatbě s Gwendolen mizí. Zároveň se Cecily zasnoubí s Algernonem. V závěru se Jack rozhodne, že si ponechá jméno Filip, když zjistí, že to je jeho pravé jméno, a uznává, že celý jeho dosavadní život byl vlastně docela „Filip.“


Jazykové prostředky:

Ironie – např. při diskusích o manželství

Slovní hříčky – např. spojení jména „Ernest“ a anglického slova „earnest“ (upřímný)

Sarkasmus – ve scénách s Lady Bracknellovou

Kontrast – mezi venkovem a městem, postavami Jacka a Algernona


Tropy a figury:

Metafora – např. život jako divadlo

Přirovnání – např. nevinnost Cecily je přirovnávána k čistotě květiny

Hyperbola – přehánění pocitů a situací pro komický efekt


Kontext autorovy tvorby:

Oscar Wilde se narodil 16. října 1854 v Dublinu a zemřel 30. listopadu 1900 v Paříži. Byl irský spisovatel, dramatik a básník, známý svým vtipem a satirou. Vystudoval klasickou literaturu na Oxfordské univerzitě, kde získal pověst excentrika a estéta. Wilde se proslavil svou tvorbou pro divadlo, zejména komediemi, které kritizují viktoriánskou společnost a její pokrytectví. Byl známý pro svůj životní styl, který byl často v rozporu s tehdejšími morálními normami.

Jeho tvorba se vyznačuje důrazem na estetiku a krásu, což se odráží v jeho známém heslu umění pro umění. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří kromě komedie Jak je důležité míti Filipa také román Obraz Doriana Graye, který je jeho jediným dokončeným románem a který zkoumá otázky morálky, hříchu a důsledků věčného mládí. Wildeovy hry, jako například Ideální manžel a Vějíř lady Windermerové, byly ve své době velmi populární a dodnes se často hrají.

V roce 1895 byl Wilde odsouzen za „hrubou neslušnost“ kvůli své homosexualitě, což vedlo k jeho veřejnému skandálu a dvěma letům vězení. Po propuštění z vězení žil v Paříži pod jménem Sebastian Melmoth, kde v chudobě a zapomnění zemřel. Jak je důležité míti Filipa je považováno za vrchol jeho dramatické tvorby a za jedno z nejlepších děl anglické komedie.

Mezi další významná díla Oscara Wildea patří básnická sbírka Balada o žaláři v Readingu, kterou napsal po svém propuštění z vězení, a eseje, které shrnují jeho estetické a filozofické názory, například De Profundis nebo Úpadek lhaní.


Literární / obecně kulturní kontext:

Doba konce 19. století

Viktoriánská éra

Důraz na společenské normy a konvence

Rozvoj měšťanské třídy

Vzestup feministického hnutí


Další rozbory:

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců

Jan Neruda: Povídky malostranské

Karel Čapek: R.U.R.

Romain Rolland: Petr a Lucie

William Shakespeare: Hamlet, kralevic dánský