Studijní materiály
EXTRA Kontakt

PSYCHOLOGIE (200 Kč)

Jak členství získat?

Přispěním finanční částky 200 Kč na bankovní účet 302792736/0300, kde do zprávy pro příjemce napiš "PSYCHOLOGIE" a mail, na který si chceš členství registrovat, přijde Ti na něj aktivační odkaz.

Jak materiály psychologie vypadají?

Podívej se na první ukázkovou otázku.

Co členství obsahuje za materiály?

  1. Psychologie jako vědní obor, odvětví, metody používané v psychologii. Motivační vlastnosti osobnosti - vnitřní a vnější motivace, potřeby, zájmy, postoje a hodnoty.
  2. Význam poznávacích procesů v životě – čití a vnímání, změny v průběhu ontogenetického vývoje. Poměry nemocného k nemoci, psychologický přístup k nemocným.
  3. Psychologická charakteristika osobnosti, povahové vlastnosti, temperament a charakterové vlastnosti. Vztah nemocný – zdravotník, produktivní a neproduktivní chování zdravotnických pracovníků.
  4. Vlastnosti učení – vrozené, získané, schopnosti a jejich rozvoj. Autoplastický obraz nemoci, faktory ovlivňující subjektivní prožívání nemoci.
  5. Osobnost zdravotnického pracovníka. Psychologie sestry, syndrom vyhoření, jeho prevence a péče o duševní zdraví.
  6. Vedení sociální skupiny, styly vedení, povinnosti člověka ve vedoucí pozici. Kategorie nemocných z psychologického hlediska.
  7. Ontogeneze psychiky – podstata, činitelé ontogeneze, zákonitosti vývoje, vývojová stádia, uzlové body ve vývoji jedince, odvětví ontogenetické psychologie. Struktura vztahů v sociální skupině – pozice, status, sociální role.
  8. Psychologická charakteristika prenatálního a perinatálního období, význam pro psychický vývoj jedince. Sociální interakce, formy sociální interakce ve zdravotnické profesi, techniky pro rozvoj správné sociální interakce v profesním týmu
  9. Psychologická charakteristika novorozeneckého období. Reflexní činnost. Sociální podstata osobnosti, socializace, sociální učení, sociální percepce a možné chyby v sociální percepci.
  10. Psychomotorický vývoj dítěte v kojeneckém období. Rozvoj poznávacích procesů. Pozornost – její druhy, vlastnosti, činitelé ovlivňující pozornost, význam pro profesi.
  11. Psychomotorický vývoj dítěte v období batolete. Neverbální komunikace, její význam v komunikaci a využití ve zdravotnické praxi.
  12. Psychomotorický vývoj dítěte v předškolním období. Význam hry. Představivost a fantazie
  13. Mladší školní věk – psychosociální charakteristika období. Psychologická problematika hospitalizace dítěte.
  14. Psychologická charakteristika období pubescence a adolescence. Vliv nemoci na psychiku, adaptace na nemoc, fáze prožívání nemoci.
  15. Psychosociální problematika období dospělosti. Psychologický přístup k vážně nemocným a umírajícím. Přístup k rodině nemocného.
  16. Psychosociální problematika stáří. Změny kognitivních funkcí. Paměť – fáze, druhy, typy a poruchy.
  17. Sociální skupiny, druhy, vliv skupiny na jedince. Negativní jevy v sociálních skupinách – šikana, mobbing, bossing a jejich prevence. Psychologický přístup k nemocným s postižením smyslovým, tělesným a mentálním.
  18. Myšlení a řeč, význam pro rozvoj poznávacích procesů v životě. Poruchy řeči a jednání s lidmi s poruchou řeči, logopedická péče. Verbální komunikace, kultura řeči, umění naslouchat, sdělování hodnot (evalvace, devalvace).
  19. City, jejich klasifikace a význam. Specifické vlastnosti v psychice nemocných, strach a úzkost, a jejich vliv na psychiku.
  20. Psychologická problematika hospitalizace. Náročné životní situace, sociální konflikt a jeho řešení, obranné frustrační mechanismy.